Team Esbjerg HK og SGI Håndbold præsenterede fredag et nyt holdfællesskab under navnet Team Esbjerg UH.
Det gælder for de to moderklubbers u16 og u18 piger. Klubberne har i flere år været hinandens største rivaler, men nu skal der i stedet samarbejdes, så Esbjerg kan høste endnu flere håndboldtalenter.
Et samarbejde der glæder i Team Esbjerg Elitehåndbold.
”Jeg synes, det er yderst positivt, at vi nu får samlet en masse unge piger på et højt niveau. Vi må også være ærlige og sige, at det er tiltrængt og en nødvendighed med et stærkt talentarbejde, hvis man hvert år vil være med i toppen af ligaen, som er vores mål, så det er helt sikkert et projekt, vi støtter op om 100% og vil følge meget tæt,” understreger Team Esbjergs sportschef Thomas Hylle.
Team Esbjergs største danske profiler, fra lokalområdet, har de sidste mange år heddet Lotte. Først Lotte Haandbæk og efterfølgende Lotte Grigel, der begge har spillet i Esbjerg siden barnsben. Med den nye satsning er chancen for at finde den ”nye Lotte” også intensiveret.
”Absolut, det må være det store mål med samarbejdet og frem for alt fastholde dem i Esbjerg, som det er lykkes med både Lotte Haandbæk og Lotte Grigel, for vi vil meget gerne have lokale danske profiler på vores 1.hold i Team Esbjerg,” siger Thomas Hylle.